Jaki ręcznik wybrać dla noworodka?

Kąpiel noworodka to bardzo stresujący moment dla świeżo upieczonych rodziców, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować. Po wyjęciu maluszka z wanienki trzeba szybko, ale też delikatnie osuszyć jego skórę z wody, aby ochronić ciało przed wychłodzeniem. Jaki ręcznik wybrać więc dla noworodka, aby maksymalnie uprzyjemnić mu ten etap codziennej pielęgnacji?

Ręcznik dla noworodka – jaki rozmiar?

Wybór najlepszego ręcznika dla noworodka dobrze jest zacząć od podjęcia decyzji, czy wolimy kupić okrycie kąpielowe dedykowane najmłodszym, czy jednak preferujemy bardziej uniwersalne rozwiązanie. Na początek idealnie sprawdzą się ręczniki w rozmiarze 75 na 75 cm lub 85 a 85 cm. Układając je na przewijaku lub łóżku, bez problemu owiniemy nimi noworodka i kilkumiesięczne niemowlę. Z czasem taki ręcznik trzeba będzie zamienić na większy – na przykład taki o wymiarach 100 na 100 cm, którym dziecko otuli się jak kocem.

Najlepszy ręcznik dla noworodka – z jakiego materiału?

Idealny ręcznik dla maluszka musi spełniać dwa najważniejsze kryteria: powinien być delikatny dla niezwykle wrażliwej skóry noworodka oraz chłonny, aby jak najszybciej absorbował wilgoć i nie pozwalał na wychłodzenie ciała dziecka. Modele, jakie mamy do wyboru to przede wszystkim:

  • ręcznik bawełniany frotte – najtańszy i najpopularniejszy, za sprawą pętelek świetnie chłonie wodę, bawełna jest przy tym materiałem naturalnym, dosyć miękkim i nie powodującym podrażnień skórnych,
  • ręcznik bawełniany welurowy – udoskonalona wersja ręcznika frotte, bardziej miękka i delikatna, przypominająca pluszowy kocyk, ale nadal naturalna i bezpieczna dla skóry oraz bardzo chłonna,
  • ręcznik bambusowy – prawdopodobnie najlepsza opcja dla delikatnej skóry maluszka – włókna bambusowe pochłaniają wodę szybciej niż bawełniane, są też niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku, mają świetne właściwości termoregulacyjne, są hipoalergiczne i wykazują naturalne właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, dlatego ręcznik nigdy nie staje się siedliskiem drobnoustrojów.

Specjalne ręczniki dla noworodków – czy warto?

Noworodka po kąpieli można oczywiście osuszyć zwykłym ręcznikiem o odpowiednio miękkiej fakturze i chłonności. Na rynku dostępne są jednak ręczniki dla noworodków dedykowane dzieciom. Wyróżniają je przede wszystkim aplikacje z przyjaznymi postaciami zwierzątek oraz takie dodatki, jak funkcjonalny kapturek. Czy warto zainwestować w specjalny ręcznik dla noworodka? Dla wielu młodych rodziców model z kapturkiem może okazać się dużym udogodnieniem. Po kąpieli wystarczy bowiem założyć taki kaptur na główkę dziecka, a pozostałą częścią ręcznika owinąć malucha i przytulić go, czekając aż materiał sam wchłonie wodę. To idealne rozwiązanie w przypadku niemowląt o bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze, której nie wolno zbyt intensywnie pocierać. Ręcznik z kapturkiem – https://szumisie.pl/reczniki-dla-niemowlat-pl/ będzie szczególnie praktyczny również dla noworodków, które urodziły się z bujną czupryną – dzięki tej dodatkowej części ręcznika rodzic nie musi martwić się o mokrą główkę maluszka wyjętego z kąpieli.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.